Coronavirüs (Koronavirüs) nedir, COVID-19 – Yeni Koronavirüs Hastalığı diye tabir edilen hastalık aslında virüs kaynaklı olan bir rahatsızlıktır. Grip kategorisinde değerlendirilmesinin tek ortak yanı virüs kaynaklı olmasıdır.

Corona virüsü belirtileri nelerdir;

  • Kuru Öksürük: Corona virüs kişilerde direk alt ve üst solunum yolunu etkilediğinden dolayı ilk görülen ve şikayete neden olan durum kuru öksürüktür. Kuru öksürük bu tarz durumda sık sık olmaktadır. Sık sık ve bitmek bilmeyen öksürük ilk belirtilerdendir.
  • Yüksek Ateş: Corona virüsün neden olduğu en önemli belirtilerden bir tanesi de yüksek ateştir. Bu belirti kişide en önemli belirtiler arasındadır. Corona virüs vücuda çeşitli tahribatlar verdiği için vücutta ateşle bu duruma tepki vermektedir.
  • Nefes Darlığı: Corona virüsün neden olduğu diğer önemli belirtilerden bir tanesi de nefes darlığı şikayetidir. Nefes darlığı herkeste görülmeyebilir bu durum genelde solunum sıkıntısı yaratmaktadır ve durum ilerlerse tıbbi gözlem altına alınması gerekmektedir. İşinin altta yatan rahatsızlıkları varsa solunum sıkıntısı olma olasılığı o duruma bağlı olarak daha da yüksektir.
  • Boğaz Ağrısı: Corona virüsten kaynaklı boğaz ağrısı şikâyetleri de olmaktadır. Fakat bu durum genel olarak yüksek ateş ve kuru öksürük belirtilerine göre daha az görülmektedir.
  • Halsizlik, Yorgunluk, Kas Ağrısı: Corona virüs belirtileri arasında yer alan halsizlik hastalığın vermiş olduğu bir durumdur. Corona virüsün vücutta yarattığı tabloya göre kas ve eklem ağrısı yaratabilir.
  • İshal: Corona virüs belirtileri arasında az görülmektedir fakat görülebilmektedir.

Bu süreçte İçel Koleji Ailesi olarak okulumuzda öncelikle öğrencilerimizin sağlığını düşünerek okulumuzda Covid19’a karşı aldığımız önlemler ile İlimizde önce olmaya devam ediyoruz. Aldığımız ve almaya devam edeceğimiz önlemleri aşağıda bulunan görsellerde görebilirsiniz.

Başlat
Nasıl yardımcı olabiliriz?