İçel Koleji, Mustafa PAYDAK tarafından 1959 yılında kuruldu. İçel Koleji’nin ilk binası Mersin’in en eski mahallelerinden olan Camişerif Mahallesi 15. sk. No: 35 de ki iki katlı taş binadan oluşuyordu. İlk , Orta ve Lise bazında eğitim Öğretim yapılan okulun, 227’si erkek, 120’si kız toplam 347 Öğrencisi bulunmaktaydı. Bugün halen ayakta olan binada Uzun yıllar eğitim Öğretim yapıldı.

Zaman içerisinde gerek Öğrenci sayısının artması gerekse şehrin gürültüsünden uzaklaşmak için okul 1980’li yıllarda şehir merkezinin dışına taşındı.1959 yılından buyana birkaç kez el değiştiren İçel Koleji Hürriyet Mahallesi’nde ki yeni binasına taşınmasının ardından 1992 yılında, Kimya Öğretmeni Ahmet Yılmaz KADAYIFÇI, Fizik Öğretmeni Ali YAROĞLU ve Matematik Öğretmeni Ömer BAYKAN tarafından devralındı. Bu gruba 2014 yılında 4. ortak olarak Avukat Abdullah Hüseyin Akbıyık katıldı. 2020 yılında ise gösterdiği başarılarıyla büyük güven kazanan Avukat Abdullah Hüseyin AKBIYIK, İçel Koleji bayrağını diğer ortak eğitim önderlerimizden tamamen devraldı.

Kurum Temsilciliğini Avukat Abdullah Hüseyin Akbıyık, İlkokul ve Ortaokul Müdürlüğü görevlerini Ahmet Üzüm, Lise Müdürlüğünü Öner Kayalar yapmaktadır.

2024 yılı itibarıyla 65 yıldır eğitim sektöründe dimdik ayakta duran İçel Koleji, Atatürk İlke ve İnkılapları doğrultusunda, değişen dünya düzeninde yaşam seviyesini en üst seviyeye taşıyabilecek bireyler yetiştirme hedefindedir.

Başlat
Nasıl yardımcı olabiliriz?